Bilgisayar Bileşenleri Nelerdir..

0
42

Bir bilgisayar sistemini oluşturan temel öğeler:

• Donanım ve • Yazılım’dır

Donanım

Bilgisayarı oluşturan her türlü fiziksel parçaya verilen addır. Fiziksel olarak dokunabildiğimiz her şey donanımdır.

Başlıca bilgisayar donanımları :
• Anakart (motherboard)
• İşlemci/Mikroişlemci/Merkezi İşlem Birimi (CPU)
• Bellek (RAM)
• Sabit Disk (Hard Disk)
• Ekran kartı, ses kartı vb.
• Monitör,Kasa,Fare,Klavye vb.

Monitör

Monitör (veya ekran) bilgisayarın mikroişlemcisinden gönderilen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazdır. Yani CPU tarafından işlenilen bilgilerin kullanıcıya iletildiği ortamdır; bir çıkış birimidir. Monitörlerin en önemli özelliklerinden birisi ekrandaki görüntülerin netliği veya çözünürlüğüdür.

Anakart

Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Bir anakartın üzerinde islemci, ram, ses kartı, ekran kartı, modem, ethernet, tv kartı, radyo kartı vb girebilecegi yuvalar, klavye, sabit disk, flopy disk ve seri – paralel port denetçileri, ve bunların koordinasyonunu saglayan chipset’ler bulunur.

İşlemci (CPU)

Bilgisayardaki işlemleri yürüten ve sonuçları gerekli yerlere gönderen elemandır.Bilgisayarın anlayabileceği düşük seviyeli “makine dili” adı verilen kodlama ile çalışır. Tek çekirdekli işlemcilerden çok çekirdekli işlemcilere geçilmiştir. Çok çekirdek çokluişlem (multiprocessing) imkanı sağlar.

RAM

İşletim sisteminin, çalışan uygulama programlarının veya kullanılan verinin işlemci tarafından hızlı bir biçimde erişebildiği yerdir. RAM, bilgisayarlardaki CD-ROM, disket sürücü veya sabit disk gibi depolama birimlerinden daha hızlıdır. Bilgisayar, çalıştığı sürece RAM faaliyetini devam ettirir; bilgisayar kapandığı zaman ise RAM’de o an depolanmış olan veriler silinir.

Hard-disk (Sabit Disk)

Hard-disk bilgisayarınızda verilerin depolandığı birimdir.Sabit diskler bilgisayarınızı açtığınızda işletim sistemini ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamaya karar verdiğiniz bilgileri PC’niz kapalı bile olsa korumaya devam eder.

Fare ya da Mouse

Fare ya da mouse, genellikle avuç içinde tutulan, hareketleri bilgisayar ekranındaki imlecin hareketlerini kontrol eden, bilgi giriş aygıtı.

Klavye

En temel sistem bileşenlerinden biri olan klavye, en önemli giriş cihazıdır. Başka bir ifadeyle bilgisayarla kullanıcı arasında iletişim kurmayı sağlayan önemli bir aygıttır.

Ekran Kartı

Ekran Kartının ana görevi diğer arabirimlerden (işlemci, harddisk, ram vs..) anakart aracılığı ile aldığı dijital bilgileri gerekli dönüşümlerden sonra lcd ve crt monitöre aktararak görüntü oluşturulmasını sağlamaktadır. Anakart üstüne AGP ve PCI Express slotlarına bağlanmaktadır.

Kasa

Kasa, ekran dışında bilgisayarı oluşturan tüm donanım birimlerini içerisinde barındıran, plastik ve
metal bileşiminden oluşan kutudur. Kasa içerisine; sürücüler, anakart, güç kaynağı ve fan doğrudan vida ile bağlanarak monte edilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz